«

»

kwi 03

Denon DN-X1600 – Recenzja

Długo zbierałem się do napisania tej recenzji, ale samo urządzenie jest na tyle rozbudowane, że jest co testować.

DENON DN-X1600

Bo o nim właśnie mowa, to cyfrowy battle mikser zaopatrzony w szereg nietuzinkowych funkcji i możliwości.

Przyjrzyjmy się mu bliżej?

Rozpakowanie:

Mikser  jest solidnie zapakowany i dobrze zabezpieczony, pudełko jest w sumie prawie 3 razy większe od samego urządzenia, ale to spory plus, bo wypełnienie opakowania materiałem ochronnym (styropian, folie itd) jest spore i dobrze zabezpiecza mikser przed uderzeniami.

W zestawie mamy szereg papierków, kabel usb, kabel zasilania i dwie płyty CD ? jedna ze sterownikiem do komunikacji miksera z komputerem, a druga zawiera 30 minutowy TRIAL Traktora PRO, trochę krótki, mogli dać co najmniej 7 dniowy,  bo jest tu co testować. Mikser posiada certyfikat z NI jako urządzenie w stu procentach kompatybilne z Traktorem PRO i Traktorem Scratch PRO oraz z wersjami TP 2 i TSP 2.

YouTube Preview Image

Na pierwszy rzut oka mikser przypomina standardową cztero-kanałową konstrukcję z efektorem po prawej i kanałem mikrofonowym po lewej. Ale przyglądając się bliżej można zobaczyć pewne odstępstwo od standardu ? 4 gałki i 5 przycisków  między kanałami miksera, a efektorem.

Owe właśnie przyciski i gałki służą tylko i wyłącznie do kontroli MIDI i można je przełączać ostatnim przyciskiem pomiędzy czterema warstwami na jakich wysyłają komunikaty midi.

Wyjścia/wejścia:

Jak przystało na profesjonalny mikser Denon wyposażył swój kombajn w dużą ilość wejść i wyjść, a matrix wyboru wejścia bardzo ułatwia pracę z wieloma urządzeniami i komputerem.

Mamy tu 5 wejść liniowych stereo na złączach RCA, 3 wejścia stereo gramofonowe, 2 wyjścia master (zbalansowane ? XLR i niezbalansowane RCA), 4 gniazda pętli send/return (Jack 6,3mm mono), gniazdo mikrofonowe XLR oraz na drugi mikrofon – gniazdo TRS. Na tylnym panelu znajdziemy też wyjście cyfrowe, którego jakość przesyłanego sygnału można regulować w ustawieniach miksera, oraz wyjście REC, które może uwzględniać miks z mikrofonem, lub pozwalać na nagrywanie bez mikrofonu. Na czterech mini Jackach (3,5mm stereo) jest funkcja fader start, a zaraz pod tym znajdują się złącza USB do podłączenia do komputera oraz do pamięci masowej (pendrive). Na niej można zapisać własne ustawienia miksera, a potem przywracać je w razie potrzeby lub przenieść na inną jednostkę (DN-X1600 lub DN-X1700).  Obok jest też gniazdo Din 5 pin, które służy jako midi out oraz jako złącze do funkcji V-link.

Gniazdo słuchawkowe Jack stereo 6,3mm znajduje się na przedniej płycie miksera.

Dźwięk:

Mamy tu do czynienia z zaawansowanym procesorem DSP wysokiej jakości (32bit floating point) – to dokładnie ten sam procesor odpowiadający za obróbkę dźwięku jaki znajduje się we flagowym modelu Denona DN-X1700, a do niedawna takie parametry były zarezerwowane jedynie dla najwyzszej jakosci urządzeń emisyjnych i studyjnych.

Porównując mikser DN-X1600 czy DN-X1700 (bo miałem okazję testować oba) do innych mikserów (np. Pionieer DJM 700 i DJM 800) jest bardzo duża różnica w jakości dźwięku na plus dla Denona.

Okazuje się, że bardzo zbliżone parametry odsłuchu uzyskuje się na mikserze Allen & Heath Xone 4D oraz DB4.

Na wyjściu mikser ma bardzo dobry limiter, wiadomość ta na pewno ucieszy właścicieli klubów, którzy cenią sobie zabezpieczenie nagłośnienia i jakość dźwieku.  Więc zaświecenie się czerwonej diody na wskaźniku VU nie zmienia za wiele w tym co usłyszymy na wyjściu master względem oryginału.

 

 

Jak wspomniałem wcześniej mikser wyposażony jest w sterowniki, które pozwalają na komunikację miksera z komputerem. Denon współpracuje idealnie ze sterownikiem ASIO, który zapewnia niską latencję. Sam sterownik zintegrowany jest z managerem urządzeń, który pozwala na obsługę nawet wielu urządzeń Denona podłączonych do jednego komputera, za co kolejny duży plus.

Mikser wyposażono w wysokiej jakości kartę dźwiękową (24/96). DN-X1600 po USB może wysyłać do komputera 8 kanałów mono i odbierać też 8 kanałów mono jednocześnie, co daje naprawdę duże możliwości. Wysyłka i powrót pozwala na integrację z wszelkimi systemami DVS, o czym więcej napiszę w dalszej części recenzji. Karta dźwiękowa zastosowana w mikserze idealnie współgra z programami takimi jak Traktor, Serato scratch live, Reloop SPIN!, Final scratch, Virtual Dj i inne.

Latencja jest naprawdę niska, można śmiało nawet zejść poniżej 4ms (testowane na średniej jakości laptopie PC i macbook’u).

 

MIDI:

Komunikacja MIDI w DN-X1600 jest jak w większości urządzeń Dj?skich obustronna. To znaczy, że możemy wysyłać komunikaty MIDI po USB (lub po złączu DIN 5 pin) oraz odbierać  po USB.

Do wysyłania komunikatów midi mamy naprawdę gigantyczny arsenał kontrolek: wszystkie gałki EQ oraz mic EQ, każdy fader i cross fader, wszystkie przyciski FX Send i CUE, każdy przycisk i gałka z sekcji efektora, wyłączniki MIC 1 i MIC 2, wszystkie przyciski przełączajace kanały i fx w tryb midi, oraz gałki booth i master vol. Przycisk Master fx też wysyła komunikaty midi, tak samo jak wejście w ustawienia przyciskiem Utility. Oraz oczywiście cała cztero-warstwowa strefa midi.

Jako Midi out możemy zmapować również sporo lampek na mikserze:
– sekcja midi (wszystkie 4 przyciski funkcyjne są podświetlane po zmapowaniu)
– przyciski na kanałach FX send i CUE
– każda dioda z osobna na wskaźnikach wysterowania (jest ich po 16 na kanał) na wszystkich kanałach (master nie da się mapować do świecenia)
– w efektorze: TAP, FX ON (pod midi zaświeca się na niebiesko, a nie na zielono jak w trybie FX), parameter on/off i fx cue.

Z Traktorem Scratch PRO 2 działa to idealnie, komunikaty z programu zaświecają odpowiednio zaprogramowane diody na mikserze. Warto zauważyć, że Denon pozwolił nam na dwa sposoby kontroli midi ? można kontrolować wysyłkę komunikatów midi za pomocą faderów, gałek i przycisków oraz jednocześnie dźwięk lub podzielić to na komunikację midi i osobno kontrola dźwięku. Każdy kanał miksera można przełączyć w tryb midi osobno, oraz sekcję efektora.

Jako ciekawostkę dodam, że dioda pod przyciskiem FX ON po zmapowaniu pod midi zmienia kolor na niebieski ? sygnalizując, że działa w trybie midi, a nie FX.

Wbrew chodzącym pogłoskom, zmapowanie ?lampek? do działania pod midi w tym mikserze jest dziecinnie proste.

EQ:

W  Denonie DN-X1600 znajduje się standardowy 3 zakresowy equalizer z wycięciem do zera.

Zakresy poszczególnych gałek (low, mid, high) można zmieniać w ustawieniach.

Tor mikrofonowy wyposażono w dwuzakresowy EQ, który też możemy regulować.

 

Fadery i Crossfader:

Fadery wykonane są bardzo solidnie i z lekkim oporem, co pozwala na bardziej precyzyjne operacje.

Oparte są na tłumikach Alps?a i dobrze zabezpieczone przed kurzem.

Crossfader to Flex fader, który możemy dopasować pod siebie co do dziesiętnej części milimetra. Tak, nie przesadzam, bo oprócz regulacji krzywej cięcia mamy możliwość dostosowania ile dziesiętnych milimetra od brzegów ma zadziałać.

Sam crossfader jest zamontowany pod kątem 90 stopni, co jeszcze bardziej utrudnia osiadanie kurzu na stykach.

Fader Start:

Jak w większości mikserów, tu też zastosowano fader start, który działa bardzo elastycznie.

A mianowicie, każdy kanał ma swój fader start, a crossfader start odnosi się do kanału, który jest przypisany do danej strony crossfadera. Dzięki temu samym crossem możemy wystartować nawet wszystkie cztery playery na raz.

CUE:

Sekcja odsłuchu jest zorganizowana w sposób zapewniający intuicyjną pracę, a EQ odsłuchu można dostosować do swoich preferencji w ustawieniach miksera.

Wzmacniacz słuchawkowy jest na tyle silny, że bez problemu napędza słuchawki o mocy powyżej 3000mW, niestety na odsłuchu nie ma limitera, ale może to i dobrze, bo przynajmniej słychać, jeśli się ?przegnie?. Odsłuchać możemy każdy kanał osobno, FX (tu wielki ukłon w stronę Denona, bo o wiele lepiej działa odsłuch FX niż w mikserach konkurencji).

 

Wyświetlacz:

Wyświetlacz jaki zastosowano w Denonie DN-X1600 jest wręcz rewelacyjny.
Jego wysoki kontrast i jaskrawe kolory sprawdziły się idealnie w słoneczne dni na plenerowych imprezach, jak i w zaciemnionym klubie
nie świecąc po oczach (jak diody na pierwszych wersjach Behringera DDM4000, na który trzeba było patrzeć w okularach przeciwsłonecznych).
Nie mamy tu do czynienia z LCD lecz z VFD – wyświetlacz tego typu idealnie sprawdza się w każdych warunkach i nie trzeba go przysłaniać.

 

Efektor:

Sekcja efektów jest bardzo rozbudowana, ale też idealnie zorganizowana. Porównując do Denona DN-X 1500, gdzie ustawienie efektu trwało wieki, to w DN-X1600 dany efekt i parametr ustawia się w mgnieniu oka. A dzięki możliwości przypisania dowolnej ilości kanałów do FX możemy dany efekt zastosować na więcej niż jeden kanał (w przypadku mikserów Pioneer z serii DJM 500, 600, 700, 800, 900 żeby zastosować efekt na kilka kanałów, należy najpierw je przypisać do tej samej strony crossfadera, a dopiero potem stronę A lub B do efektora, co znacznie uprzykrza prace Dj?om skreczującym).

Denon DN-X1600 daje nam do dyspozycji 14 efektów oraz pętle send/return.

 1. Delay – dodaje powtórzony sygnał opóźniony o daną jednostkę czasu.
 2. Echo – dodaje echo opóźnione o daną jednostkę czasu.
 3. Ping-pong delay – dodaje powtórzony sygnał opóźniony o daną jednostkę czasu z separacją kanałów. Gałka parametrów określa ilość sygnału przypadającą na lewy lub prawy kanał.
 4. Trans – wycina sygnał z określoną częstotliwością czasu.
 5. Flanger – dodaje opóźniony sygnał zmieniany o jednostkę czasu określoną przez LFO.
 6. Filter – automatyczny filtr wycinający, którego długość działania określana jest przez ustawienie tempa.
 7. Phaser – dodaje sygnał przesunięty w fazie o daną jednostkę czasu zmienianą ustawieniem tempa.
 8. Reverb – dodaje pogłos, którego opóźnienie ustalane jest za pomocą tempa.
 9. Echo-Reverb – dodaje Echo z pogłosem ustalone tempem.
 10. Loop – sampler pętli, której długość określa się przyciskami pod wyświetlaczem, a tempo odtwarzania sampla można ustalać przyciskiem TAP.
 11. Rev loop – sampler odtwarzający wstecz. Jego obsługa jest identyczna jak Sammlera powyżej.
 12. Pitch Shift – zmienia tonację dźwięku, gałka dry/wet zmienia charakterystykę efektu, a tonację ustala się strzałkami pod wyświetlaczem.
 13. Beat Breaker – efekt zapętlający dźwięk i odtwarzający go w zmienionej sekwencji zgodnej z pokazaną na wyświetlaczu urządzenia. Strzałkami wybieramy rodzaj sekwencji (10 gotowych sekwencji), a w ustawieniach można zapisać dodatkowo 5 własnych ustawień, które potem są dostępne z poziomu FX.
 14. Beat Scratch – efekt przypominający standardowy Baby Scratch (naprzemienne odtwarzanie w przód i w tył) którego długość i szybkość regulujemy przyciskiem TAP oraz strzałkami pod wyświetlaczem.
 15. Send/Return – za pomocą gałki dry/wet umożliwia dawkowanie efektu z zewnętrznego efektora oraz gałką parametrów mamy nałożenie jeszcze dodatkowo filtra sterowanego manualnie LPF/HPF

DVS:

Jako że mikser jest stworzony do integracji z systemami DVS, idealnie spełnia swoją funkcję.

Testowany model podłączyłem pod laptop, oraz dwa gramofony z płytą Traktor Scratch Vinyl.

Działa idealnie, konwersja sygnału z analogowego na cyfrowy, wysyłka po USB, potem powrót dźwięku po USB do miksera na ten sam kanał, jaki ma właściwie zagrać w ogóle nie wpływa na działanie miksera. Każda funkcja i przesył kodu czasowego działa jak należy.

Funkcję DVS można użyć także do przesyłu dźwięku do programu i jego powrót po obróbce na dany kanał miksera, robiąc w ten sposób z komputera zewnętrzny efektor, który współpracuje z Denonem DN-X1600.

 

Windows vs. OS:

Wbrew opiniom chodzącym po necie ten mikser działa bez problemu zarówno na windowsie jak i na OS’ie.
Bez najmniejszych problemów mikser startuje w trybie 24/96 na obu systemach i działa w 100%.

Podsumowanie:

Denon DN-X1600 jest z całą pewnością sprzętem, który można polecić nie tylko dj?om technicznym, ale także skreczującym oraz jako główny mikser instalacyjny (dzięki rewelacyjnemu limiterowi i intuicyjnej obsłudze). Pozwoliłem sobie przeprowadzić test wśród dj?i, którzy wcześniej nie mieli styczności z produktami denona i okazuje się, że intuicyjność testowanego modelu pozwala na kreatywne granie już po pierwszych 15 minutach styczności z tym sprzętem. Po przetestowaniu mikser otrzymał jednogłośną aprobatę wśród dj?i grających w większości na mikserach z serii DJM.

Moim zdaniem jest to najlepsza maszyna jaką można śmiało zastąpić pulpity typu djm800/900, za naprawdę rozsądne pieniądze.

Podsumowując ? Mając 3500zł na mikser i preferencje do 4 kanałów jest to idealny sprzęt, nieważne czy skreczujesz, grasz technicznie, czy zajmujesz się produkcją, Denon DN-X1600 spełnia wszystkie normy i oczekiwania nawet najbardziej wybrednych artystów.

________________
Autor: Noise Project