«

»

cze 22

American Audio SDJ1 i SDJ2

Dziś miałem przyjemność przetestować jak gra się z rackowych odtwarzaczy USB/SD ? SDJ1 i SDJ2. Zobaczmy co z tego wynikło?

SDJ 1 oraz 2 są to podwójne rackowe odtwarzacze kart SD/SDHC z tą małą różnicą, że SDJ2 wyposażono także w prosty Dj mikser.

Jako źródło muzyki SDJ1 i 2 używają czytnika kart pamięci, a w przypadku SDJ2 jest jeszcze port USB na przednim panelu.
Prócz tradycyjnych kontrolek jak w każdym odtwarzaczu scenicznym mam do dyspozycji parę przydatnych możliwości. Między innymi JOG Serach ? bardzo szybkie przewijanie jogiem, które pozwala błyskawicznie przeskoczyć w żądaną część utworu.
SDJ2 wyposażono w mikser audio, który mixuje dźwięk wewnętrznie z obu decków oraz pozwala na podłączenie mikrofonu i regulację jego głośności. Znalazło się także gniazdo słuchawkowe i sekcja sterowania odsłuchem. Plus za płynne przejście między odsłuchem kanałów, ale niestety poziom szumów w słuchawkach jest dość duży. Niweluje go dopiero wysoka głośność odsłuchu.

Jogi chodzą lekko i są dość precyzyjnie, z początku miałem trudność z dokręcaniem z powodu małego rozmiaru, ale z czasem szło się przyzwyczaić. W SDJ2 dodano po 3 punkty hot start/loop co znacznie poprawia funkcjonalność i pozwala na troszkę więcej zabawy z muzyką. Wykonane są oczywiście bardzo solidnie.

Dużym plusem jest bardzo szybki system odczytu z kart SDHC, niemalże natychmiast po włożeniu karty pamięci mamy dostęp do naszych utworów.
Bardzo przejrzysta nawigacja po folderach i plikach, oraz kilka trybów wyszukiwania (artysta, tytuł, nazwa pliku, itd.). Oba odtwarzacze pozwalają na wyszukiwanie kolejnego utworu na tym samym ?decku? na którym w danym momencie odtwarzany jest utwór. Kolejny plus dla Americana za tą możliwość. Mamy także do wyboru z którego z 2 gniazd odtwarzacze mają czytać empetrójki. Nie ma problemu czy jest to VBR czy CBR, ?łykają? absolutnie wszystko.

Prócz dwóch wyjść, dwóch fader startów i wejścia mikrofonowego mamy także zbalansowane wyjście master z wbudowanego miksera zrealizowane na jack?ach 6,3mm.

Suwaki pitch, oraz fadery i x fader na mikserze są bardzo dobrze zrobione, nie chwieją się na boki i posiadają zbędnych luzów. Oba playery wyposażono w wyłącznik suwaka pitch i key lock. Zakres pitch można zmieniać od 4%, przez 8% po 16 max. Przyciski pitchbend niestety zmieniają wartość bpm jedynie o 5 bpm w górę lub w dół.
Jogiem możemy zmienić wartość pitch nawet o 100%, co pozwala na emulację start lub stop gramofonu przy wyłączonym keylock?u. Dźwięk przy tym jest naturalny i nie słychać zbędnej cyfryzacji żadnej z częstotliwości.

Przyciski w obu modelach są gumowe, z tym, że w SDJ2 są nieco twardsze.
CUE i PLAY reagują za każdym naciśnięciem, nawet jeśli bawimy się w bardzo szybkie przyciskanie, nie ma nawet chwili ciszy w trakcie naciskania. Bufforowanie ścieżek jest bardzo szybkie i zapewnia natychmiastowe działanie wszystkich funkcji.

W cenie około 800zł za SDJ1 i 1100zł za SDJ2 otrzymujemy bardzo solidnie zbudowane odtwarzacze z pełną funkcjonalnością konwencjonalnych CD-playerów.
Karty SD zapewniają bardzo szybki odczyt i nie są podatne na wstrząsy jak w przypadku płyt CD.
Każdy mobilny Dj, który szuka dwuch odtwarzaczy do Racka 19? powinien zwrócić uwagę na te dwa modele. Zapewniają wysoką jakość dźwięku i wszelkie niezbędne funkcje potrzebne na profesjonalnej scenie.